Vánoční dojení

Josef Švejda - www.svejdovavemena.czTento příběh se stal o Štědrým dnu 2017.

24. 12. 2017 byla neděle a jako všude i na farmě kam chodím na brigádu, vládla vánoční nálada. Protože o víkendech má službu vždy pouze jedna směna, tj. ranní i odpolední dělají tři lidi, domluvili se dvě dojičky s naháněčem, že o Štědrým dnu nepůjdou na ranní ve 3.00 jako obvykle, ale už od 2.00. Tím by pošoupli i odpolední dojení tak, aby skončili včas a večer strávili s rodinami u stromečku. Plán byl domluven den předem a vedoucí s ním neměl žádný problém.

Ráno 24. 12 v 5.00 přišel můj otec, který pracuje jako krmivář, do práce a potkává celou partu z dojírny jak už jdou proti němu domu. Ze srandy prohodil „To už máte podojeno?“ a dostal odpověď, „Podojeno není, je rozbitý kompresor“. Musím podotknout, že na statku máme rybinovou dojírnu 2 krát 14 krav, kompresor žene vzduch ke zvedání, spouštění zábran pro rychlí odchod krav z dojírny a dvířka pro vstup krav do dojírny. Obě tyto funkce se dají obejít a dojit i bez funkčního kompresoru se dá. Je to sice časově trochu náročnější, ale kde je dobrá vůle, zvládne se vše. „Vedoucímu jsme volali, ví o tom. Jdeme domů se vyspat, přijdeme odpoledne až to bude spravené“ volali na tátu když se vzdalovali ve tmě z práce.

V 7.00 přišla do práce zootechnička, která v tento den měla službu, obeznámena se situací, kterou jí barvitě vylíčila ošetřovatelka z teletníku, počala vést vyšetřování příčin nepodojenosti stáda 350 ks krav. Zootechnička, ošetřovatelka a můj otec, šli prozkoumat příčiny zrazení techniky, v tomto případě kompresoru, přímo na místo činu. Spustili celou dojírnu, jejíž součástí kompresor je a ejhle, kompresor se rozběhl. Počkali až nafouká dostatečný tlak a zkusili zvedání, spouštění zábran i otvírání dvířek. Vše fungovalo bez známek nějaké poruchy. V 9.00 dorazil i vedoucí, kterého dojičky probudili ve 4 hodiny aby mu oznámili důvod proč nemohou pracovat, s náhradním kompresorem, který si půjčil od kamaráda a jel s ním 44 km z domova až do práce. To vše podotýkám se událo 24. Prosince. Náhradní kompresor se nezapojil a nechal se jako rezerva, až do dne kdy se odvezl 22. 1. 2018 se nepoužil. Krávy se podojily odpoledne, tak jako každý den a druhý den když odváželi mléko chybělo oproti průměrným odvozům pouze 1000 litrů. Když vezmu že prodáváme mléko za 10 Kč/l. je to docela zajímavý peníz o který přišel majitel kvůli třem lidem kterým se zrovna na Štědrý den nechtělo pracovat.

Na závěr řeknu jen tolik, že nerozumím lidem kteří vstanou ráno na druhou hodinu a pak stejně v práci vymýšlejí jak se z ní vyvlíct. Pro mě je to nepochopitelný. Tak nevstanu vůbec a pořádně se vyspím. Výsledek by byl stejný.

Proto raději chci mít v dojírně ROBOTY, než lidi, na které není spolehnutí.

Autor: Josef Švejda

Bloger o chovu hospodářských zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *